How many medals Team GB won in the 2020 Tokyo Olympics

Now that the Tokyo 2020 Olympics are over – with just the famed Closing Ceremony remaining – it’s time to reflect on the performance of our athletes on what has been a banner year for Team GB.

Great Britain has matched its total from London 2012, winning 65 overall medals at Tokyo 2020.

Lauren Price’s final day boxing gold medal was Team GB’s 22nd gold of the Olympics, pushing them ahead of ROC to finish fourth overall, trailing USA at the top of the leader board, China in second place and Japan in third.

Here’s every one of Team GB’s medallists from Tokyo 2020.

Team GB: every gold medal winner

Team GB won an impressive 22 gold medals:

  • Lauren Price, women’s middleweight
  • Jason Kenny, men’s keirin
  • Joe Choong, men’s modern pentathlon
  • Galal Yafai, boxing, men’s flyweight
  • Laura Kenny and Katie Archibald, track cycling, women’s Madison
  • Kate French, women’s modern pentathlon.
  • Matt Walls, track cycling, men’s omnium
  • Ben Maher, equestrian, showjumping individual
  • Hannah Mills and Eilidh McIntyre, sailing, women’s 470 class
  • Giles Scott, sailing, men’s Finn class
  • Dylan Fletcher and Stuart Bithell, sailing, men’s 49er

To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a webbrowser thatsupports HTML5video

  • Laura Collett, Tom McEwen and Oliver Townend, equestrian, eventing team
  • Max Whitlock, artistic gymnastics, men’s pommel.
  • Charlotte Worthington, cycling, women’s BMX freestyle
  • Adam Peaty, James Guy, Anna Hopkin, Kathleen Dawson, swimming, 4×100 mixed medley relay
  • Jess Learmonth, Jonny Brownlee, Georgia Taylor-Brown, Alex Yee, triathlon, mixed team relay
  • Beth Shriever, cycling, women’s BMX racing
  • Duncan Scott, Tom Dean, Matthew Richards, James Guy, swimming, men’s 4×200 metres freestyle relay
  • Tom Dean, swimming, men’s 200 metres freestyle
  • Adam Peaty, swimming, men’s 100m breaststroke
  • Tom Pidcock, cycling, men’s mountain bike race
  • Tom Daley & Matty Lee, diving, men’s 10 metres platform

Team GB: every silver medal winner

Team GB won 21 silver medals:

  • Ethan Hayter, Matt Walls, track cycling, men’s Madison.
  • Laura Muir, athletics, women’s 1500 metres.
  • CJ Ujah, Zharnel Hughes, Richard Kilty, Nethaneel Mitchell-Blake, athletics, men’s 4x100m relay.
  • Ben Whittaker, boxing, light-heavyweight
  • Keely Hodgkinson, athletics, women’s 800 metres
  • Pat McCormack, boxing, men’s welterweight
  • Jack Carlin, Ryan Owens, Jason Kenny, cycling, men’s team sprint
  • Katie Archibald, Laura Kenny, Neah Evans, Josie Knight, Elinor Barker, cycling, women’s team pursuit

  • John Gimson and Anna Burnet, sailing, mixed Nacra 17 class
  • Emily Campbell, weightlifting, women’s +87kg
  • Tom McEwen, equestrian, eventing individual
  • Luke Greenbank, Duncan Scott, James Guy, Adam Peaty, swimming, men’s 4x100metres medley relay
  • Kye Whyte, cycling, men’s BMX racing
  • Duncan Scott, swimming, men’s 200 metres individual medley
  • Mallory Franklin, canoe slalom, women’s C1
  • Harry Leask, Angus Groom, Tom Barras, Jack Beaumont, rowing, men’s quadruple sculls
  • Duncan Scott, swimming, men’s 200 metres freestyle
  • Georgia Taylor-Brown, women’s triathlon
  • Alex Yee, men’s triathlon
  • Lauren Williams, taekwondo, women’s -67kg
  • Bradly Sinden, taekwondo, men’s -68kg

To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a webbrowser thatsupports HTML5video

Team GB: every bronze medal winner  

Team GB won 22 bronze medals:

  • Josh Kerr, athletics, men’s 1500m.
  • Tom Daley, diving, men’s 10m platform.
  • Asha Philip, Imani Lansiquot, Dina Asher-Smith, Daryll Neita, athletics, women’s 4x100m relay.
  • Jack Carlin, track cycling, men’s sprint.
  • Women’s field hockey team
  • Holly Bradshaw, athletics, women’s pole vault
  • Liam Heath, canoeing, men’s K1 200m
  • Frazer Clarke, boxing, men’s super-heavyweight
  • Sky Brown, skateboarding, women’s park
  • Jack Laugher, diving, men’s 3m springboard
  • Declan Brooks, cycling, men’s BMX freestyle
  • Karriss Artingstall, boxing, women’s featherweight
  • Emma Wilson, sailing, women’s windsurfer RS:X
  • Bryony Page, gymnastics, women’s trampoline
  • Luke Greenbank, swimming, men’s 200 metres backstroke
  • Josh Bugajski, Jacob Dawson, Tom George, Mohamed Sbihi, Charles Elwes, Oliver Wynne-Griffith, James Rudkin, Tom Ford, rowing, men’s eight.
  • Matt Coward-Holley, shooting, men’s trap
  • Charlotte Dujardin, equestrian, individual dressage
  • Alice Kinsella, Amelie Morgan, Jennifer Gadirova, Jessica Gadirova, gymnastics, women’s final
  • Bianca Walkden, taekwondo, women’s +67kg
  • Charlotte Dujardin, Carl Hester and Charlotte Fry, equestrian, team dressage
  • Chelsie Giles, judo, women’s -52kg

Follow Metro across our social channels, on Facebook, Twitter and Instagram.

Share your views in the comments below.

Source: Read Full Article